Strona internetowa dla placówki medycznej

Strona internetowa placówki medycznej jest w dzisiejszych czasach koniecznością. Dlaczego? Bo większość pacjentów potrzebujących pomocy medycznej, w pierwszej kolejności poszukuje jej właśnie w sieci, korzystając z wyszukiwarki internetowej. Każda placówka medyczna chcąca pozyskiwać pacjentów również z sieci powinna zatem posiadać swoją własną witrynę internetową.

Oczywiście strona stronie nierówna. Skuteczna strona musi spełniać swój główny cel, czyli szybko wskazywać odpowiedzi  na pytania, z którymi zaglądają na nią pacjenci. Jest to bardzo istotne, ponieważ w czasach dużej konkurencji na rynku usług medycznych, jeśli pacjent szybko nie znajdzie interesujących go informacji na Twojej stronie, to równie szybko z niej zrezygnuje i otworzy kolejną. Zatem wyjdź naprzeciw oczekiwaniom pacjentów i zadbaj  o to, by w Twoim serwisie internetowym było to, co ich interesuje najbardziej.

Co to dokładnie jest? Jakie elementy powinna zawierać strona internetowa placówki medycznej? O tym właśnie jest ten artykuł.

 

Dane kontaktowe, godziny przyjęć

To podstawowe informacje, które powinny znaleźć się na każdej stronie internetowej. Czyli dokładny adrestelefonadres mailowy.

Logicznym jest, że dane te znajdują się w zakładce kontakt. Często też w stopce strony. Warto jednak zadbać, by podstawowa forma kontaktu, czyli telefon do placówki widoczny był zawsze. Numer telefonu najlepiej umieścić na stałe w nagłówku strony tuż nad menu, tak aby wyświetlał się niezależnie od tego, do której zakładki przejdzie pacjent.

Standardem jest już umieszczanie na stronie formularza kontaktowego, tak by pacjent mógł się szybko skontaktować z placówką bez konieczności wychodzenia ze strony i logowania się do swojej skrzynki mailowej.

Kolejnym elementem, który warto dodać w tym miejscu jest mapa z zaznaczoną lokalizacją placówki. Ułatwi ona pacjentowi orientację, w którym dokładnie miejscu placówka się znajduje i pozwoli od razu sprawdzić drogę dojazdu do niej.

Nie możesz także zapomnieć o dniach i godzinach, w jakich twoja placówka jest czynna.

 

Rejestracja online, możliwość pozostawienia numeru telefonu

Te funkcjonalności nie są oczywiście konieczne do stworzenia dobrej witryny internetowej. Jednak piszę o nich już na początku, by zwrócić uwagę na fakt, że są one coraz bardziej pożądane przez pacjentów.

Możliwość rezerwacji terminu wizyty drogą elektroniczną lub prośba o oddzwonienie, to dla nich przede wszystkim wygoda oszczędność czasu. Telefon to podstawowa forma kontaktu  w większości placówek medycznych, dlatego nierzadko trudno się do nich dodzwonić. Brak możliwości szybkiego kontaktu może sprawić, że stracisz potencjalnego pacjenta, który choć pierwotnie chciał przyjść do Ciebie, wybierze placówkę, gdzie odebrano jego połączenie, umożliwiono zapis na wizytę drogą elektroniczną, lub oddzwoniono na jego prośbę. Warto zatem przemyśleć wprowadzenie takich funkcjonalności na Twojej stronie.

 

Oferta

Strona internetowa placówki medycznej musi posiadać czytelną ofertę. Aby pacjent bez problemu wiedział z jakich usług może u Ciebie skorzystać.

Pacjent nie może się zastanawiać czy w ramach danej specjalizacji oferujesz tylko konsultacje lekarskie, czy może też leczenie szpitalne. Czy dane świadczenie jest refundowane przez NFZ, czy dostępne tylko komercyjnie. Te informacje musi mieć podane na tacy.

Ofertę możesz nazwać różnie. Może to być po prostu zakładka „oferta”, albo „usługi”. Możesz też podzielić ofertę na kilka zakładek np. „poradnie”, „leczenie szpitalne”, „diagnostyka”. Możesz też zrobić podział na świadczenia w ramach NFZ i świadczenia komercyjne. Wtedy pacjent będzie już wiedział jakie usługi oferujesz i będzie mógł od razu wybrać zakładkę, która go interesuje.

Dalej oczywiście wszystkie usługi muszą być odpowiednio opisane. Możesz się ograniczyć do krótkich niezbędnych informacji, albo wyedukować pacjenta na temat np. danego schorzenia, badania, konkretnych zabiegów.

Warto jednak na stronie internetowej stworzyć miejsce, gdzie pacjent wiedząc już jakie świadczenia oferujesz, będzie mógł się czegoś więcej w tym temacie dowiedzieć. Po to, aby to u Ciebie pozyskał tą wiedzę, a nie szukał jej u innych.

Przykład:

W swojej placówce świadczysz usługi medyczne w zakresie ortopedii – konsultacje lekarskie i leczenie szpitalne.

Oprócz wymienienia, jakie zabiegi wykonujesz, możesz je również opisać, aby pacjent wiedział na czym zabieg polega, jakie są wskazania i przeciwskazania do zabiegu, jak się należy do niego przygotować, czy jak postępować po leczeniu.

Opisując usługi w ten sposób zyskujesz większą uwagę pacjenta, bo wszystkie interesujące go kwestie znajduje właśnie u Ciebie. W ten sposób budujesz też swoją opinię eksperta w danym temacie. No i oczywiście tworzy się ciekawszy content, czyli treść, jaką się dzielisz.

 

Lekarze i kluczowi pracownicy

Strona internetowa placówki medycznej powinna zawierać informacje, jacy lekarze w niej przyjmują. Większości pacjentów nie jest obojętne do którego specjalisty trafią. Chcą wiedzieć kto zajmie się ich leczeniem. Dlatego w tym miejscu powinieneś wskazać wszystkich specjalistów, którzy u Ciebie pracują. Zadbaj o to, by pacjent mógł się czegoś więcej o nich dowiedzieć. Krótka notatka na temat lekarzy jest wręcz wskazana.

Możesz również wymienić i napisać kilka słów o pozostałych członkach zespołu. Kierownicy czy koordynatorzy poszczególnych komórek organizacyjnych, pielęgniarka oddziałowa, opiekun pacjenta, rejestratorki lub koordynator rejestracji itd. Wszystko oczywiście zależy od tego jak duży masz zespół. W przypadku małego gabinetu, gdzie jest tylko kilku członków zespołu, śmiało możesz wymienić wszystkich. Przy większych placówkach, ogranicz się raczej do lekarzy i ewentualnie kierownictwa.

W tym miejscu warto także umieścić zdjęcia lekarzy i pracowników. Pamiętaj tylko, że zawsze musisz mieć od tych osób pisemną zgodę na publikację wizerunku.

 

Galeria zdjęć

Aby przekaz płynący z Twojej strony internetowej był kompletny, potrzebne są jeszcze zdjęcia. Odgrywają one dużą rolę w sposobie postrzegania Twojej placówki. Ich jakość często przekłada się na postrzeganie  jakości Twoich usług.

Pacjenci zazwyczaj mają obawy związane z wizytą w placówce medycznej. Chcą wiedzieć, co ich czeka, poznać lekarzy, zobaczyć wnętrza. Dlatego zdjęcia powinny opowiadać Twoją historię, prezentować Twoją placówkę – nowoczesne gabinety, sale operacyjne, sale pacjentów, recepcję i poczekalnię. Pacjent, który widział wcześniej dane miejsce chociażby na zdjęciach, po przybyciu do niego nie czuje się zupełnie obco, bo pewne elementy otoczenia są już mu znane.

Poza tym dobrze wykonane zdjęcia są potężnym narzędziem marketingowym. Jeśli pacjent szuka miejsca, do którego chciałby się wybrać na leczenie, zdjęcia czasami mogą pomóc mu w podjęciu decyzji. Bo jeśli wybiera pomiędzy dwoma placówkami, z których jedna nie pokazuje swoich wnętrz, albo co gorsza wnętrza nie przyciągają, to naturalnym będzie, że wybierze to miejsce, które wzbudziło u niego pozytywne emocje dzięki fotografiom. W taki właśnie sposób profesjonalne zdjęcia wpływają na odbiór Twojej marki.

Dobrym i coraz częściej spotykanym pomysłem jest także umożliwienie pacjentom wirtualnego spaceru po Twojej placówce, poprzez prezentację zdjęć 360o. Pozwalają one pacjentowi dokładniej poznać poszczególne pomieszczenia.

 

Cennik

Strona internetowa placówki medycznej  z różnych powodów często nie zawiera cennika. Cena świadczenia nierzadko zależy od wielu zmiennych czynników i placówka  nie jest w stanie określić jednej stałej ceny. Możliwe także, że konkurencja będzie go mogła z łatwością sprawdzić i u siebie podać ceny niższe. Jednak w pierwszej sytuacji można wskazać widełki cenowe od-do. A w drugiej – jeśli konkurencja chce sprawdzić Twoje ceny, to i tak to zrobi, wystarczy, że zadzwoni do placówki z zapytaniem jako pacjent.

Pamiętaj, że nawet widełki cenowe są lepsze niż zupełny brak informacji o cenie.

Jaka korzyść dla placówki medycznej wynika z zaprezentowania cennika na stronie internetowej? Portal znanylekarz.pl podaje, że umieszczenie cennika może zwiększyć liczbę wizyt nawet o połowę w porównaniu do specjalistów, którzy nie podali informacji o cenach.

Jednak najważniejszym argumentem, który powinien Cię do tego przekonać są potrzeby Twoich pacjentów. Zaglądając na Twoją stronę oczekują szczegółowych informacji na interesujący ich temat, w tym również ceny Twoich usług. Cennik to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc przez pacjentów online. Jeśli nie znajdą go u Ciebie, to mogą znaleźć go na stronie innego podmiotu w okolicy. Wtedy najprawdopodobniej skorzystają z usług miejsca, gdzie sprawnie uzyskali wszystkie potrzebne informacje.

Pamiętaj, aby w cenniku jasno zaznaczyć co wchodzi w cenę danej usługi. Zwłaszcza jeśli Twoje ceny są wyższe niż konkurencyjnych placówek. Zaznacz wszystkie dodatkowe usługi, które zawiera cena, żeby pacjent miał czytelny przekaz, że nie będzie za nie dodatkowo płacił. Co to może być? Na przykład wizyta kontrolna, znieczulenie do zabiegu, doba pobytu w placówce wraz z lekami i wyżywieniem. Pacjent jest skłonny zapłacić więcej, jeżeli w zamian otrzyma poczucie  najwyższej troski o swoje zdrowie. Musi tylko o tym wiedzieć.

Poza tym, jeśli będziesz ukrywał ceny przed pacjentem online, może on pomyśleć, że usługa jest na pewno bardzo droga, dlatego nie ma informacji o cenie. W wyniku tego od razu z Ciebie zrezygnuje.

Jeśli w Twojej placówce można skorzystać z systemu ratalnego, poinformuj także o tym.  To cenna wiadomość dla pacjenta, którego może być nie stać na jednorazową płatność. To kolejna wartość dodana, o której warto wspomnieć w tym miejscu.

 

Zniżki, rabaty, programy lojalnościowe

Zgodnie z przepisami  obowiązującymi w sektorze medycznym, podmiot leczniczy nie może używać przekazu o charakterze perswazyjnym, zachęcającego do skorzystania z oferty. Jednak informowanie na stronie internetowej o cenach, w tym o zniżkach i rabatach jest jak najbardziej dozwolone. Pod warunkiem, że będzie to przekaz czysto informacyjny, komunikujący o możliwości skorzystania z danej oferty. Kluczowa jest tutaj treść i forma komunikatu, unikająca elementów zachęcających.

Cena nie jest kluczowym elementem decydującym o wyborze placówki. Dla pacjenta większą wartość mają jakość i dostępność usługi, a także poczucie bezpieczeństwa i zaufanie.

Jednak rabaty mogą przyciągnąć nowych pacjentów, albo nakłonić obecnych do skorzystania z usługi właśnie teraz kiedy jej cena jest obniżona.

Jak prezentować te informacje:

  • Poinformuj o tym pacjentów w zakładce cennik, czyli w miejscu, które pacjenci odwiedzają najczęściej.
  • Jeśli masz kilka obniżek cenowych, programów lojalnościowych czy promocji, dobrym rozwiązaniem będzie stworzenie osobnej zakładki, gdzie będziesz miał odpowiednią ilość miejsca, by dokładnie i czytelnie opisać zasady ich przyznawania.
  • Najatrakcyjniejsze, albo po prostu te, na których Ci najbardziej zależy wyeksponuj na stronie głównej w postaci slidera, przycisku call to action. Nie polecam wyskakujących okienek. Chyba większość z nas ich nie lubi…
 

Dla Pacjenta

To kolejna istotna sekcja Twojej witryny internetowej, na którą pacjenci zaglądają w poszukiwaniu ważnych dla nich informacji odnośnie nie tylko oferty jaką proponujesz, ale także samego leczenia w Twojej placówce i spraw organizacyjnych z tym związanych. To najlepsze miejsce, by im je przedstawić. Możesz zaprezentować to w formie najczęściej zadawanych pytań przez pacjentów i odpowiedzi na nie. Zrób krótkie opisy z najistotniejszymi kwestiami związanymi z leczeniem w Twojej placówce, np.:

  • Przygotowanie do leczenia operacyjnego, co ze sobą zabrać.
  • Jak przygotować się do konsultacji lekarskiej, co ze sobą zabrać.
  • Przygotowanie się pacjenta do badania (np. próba wysiłkowa, badania laboratoryjne krwi).
  • Udostępnianie dokumentacji medycznej.
  • Jak wygląda pobyt na oddziale, o której godzinie jest wypis.

To dobre miejsce, aby załączyć różnego rodzaju dokumenty do pobrania, które mogą być przydatne pacjentowi. Mogą to być:

  • Deklaracja POZ.
  • Upoważnienie do wydania wyników badań, dokumentacji medycznej.
  • Formularze związane z samym leczeniem, aby pacjent mógł ze spokojem się z nimi zapoznać jeszcze przed wizytą w placówce. Mogą to być np. ankieta anestezjologiczna, wywiad epidemiologiczny, wykaz badań laboratoryjnych przed zabiegiem, zgoda na leczenie itp.
 

Blog, aktualności

Nie każda strona internetowa prowadzi blog. I to jest w porządku, choć blog jest niezwykle korzystnym elementem Twojej witryny. Buduje on Twoją pozycję eksperta, sprawia że pacjenci wracają po wiedzę właśnie do Ciebie. Tutaj masz możliwość pokazania swojego contentu, który jest niezwykle istotny dla SEO.

Jeśli jednak nie prowadzisz bloga, pomyśl chociaż o miejscu na „aktualności”.

Po pierwsze ze względu na pozycjonowanie – wyszukiwarka Google bardziej lubi te strony, na których coś się dzieje, zmieniają się pewne elementy, od statycznych witryn, które są w zasadzie wizytówką miejsca i prezentującą stałe, te same informacje.

Po drugie, odbiór przez pacjenta również będzie korzystniejszy, jeśli będzie widział, że dana placówka jest aktywna, a jej strona internetowa żyje i na bieżąco zamieszcza wszystkie aktualne informacje.

O czym tutaj komunikować? O wszystkim czym możesz się „pochwalić” oraz o tym, co może zainteresować Twojego pacjenta, np.:

  • zatrudnienie nowego specjalisty
  • wprowadzenie nowej usługi
  • zniżki, rabaty, które właśnie wprowadziłeś
  • udział w jakimś wydarzeniu typu  szkolenie, kurs, kongres. Powinieneś o tym informować, bo korzystnie wpływa to na Twój wizerunek, pacjenci widzą wtedy, że cały czas się szkolisz i podnosisz swoje kwalifikacje.
 

Logo

Może Ci się wydać to nieistotne z punktu widzenia pacjenta. Jednak jest ważne z dwóch powodów.

Po pierwsze – wiele osób jest wzrokowcami, czyli ich dominującym zmysłem jest zmysł wzroku. Osoby takie najszybciej i najtrwalej zapamiętują bodźce przechodzące tym właśnie kanałem. Zapamiętają Twoje logo – nazwę placówki, kolory. Dzięki temu w gąszczu informacji internetowych łatwiej skojarzą pewne informacje z Twoją marką.

Po drugie – Twoje logo powinno być obecne i widoczne we wszystkich kanałach komunikacji. Dzięki temu budujesz rozpoznawalność i świadomość swojej marki wśród pacjentów.

 

Kolory

Istotne z tych samych powodów, co zamieszczenie logo w widocznym miejscu. To element Twojej identyfikacji wizualnej, kojarzony z Twoją marką. Umiejętne użycie kolorów na stronie internetowej pomaga też wskazać najważniejsze miejsca w serwisie. Zastosowanie koloru wyróżniającego sprawi, że wzrok internauty powędruje od razu do wybranego przez Ciebie miejsca. Dzięki takiemu zastosowaniu kolorów możesz komunikować istotne dla Ciebie i pacjenta informacje, z którymi powinien zapoznać się w pierwszej kolejności.

 

Ikony z przekierowaniem do social media

Pacjenci po sprawdzeniu strony internetowej placówki medycznej, często też chcą zajrzeć na ich profile społecznościowe. Możesz im to ułatwić, umieszczając ikony social media w widocznym miejscu. Najczęściej jest to nagłówek strony lub jej stopka. Dzięki temu pacjent będzie mógł na bieżąco śledzić to, co dzieje się w placówce, a Ty zyskasz nowych obserwujących i być może interakcje w postaci polubień, komentarzy czy udostępnień.

Shopping Cart